Artificial Intelligence - هوش مصنوعی  
انجمن را در گوگل محبوب کنيد :

بازگشت   Artificial Intelligence - هوش مصنوعی > محاسبات نرم > هوش ازدحامی يا جمعی (Swarm Intelligence)

تبليغات سايت
Iranian Association for the Advancement of Artificial Intelligence
ارسال تاپيک جديد  پاسخ

LinkBack ابزارهاي تاپيک نحوه نمايش
قديمي ۱۱-۲۵-۱۳۹۲, ۱۱:۳۴ قبل از ظهر   #1 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار mohammadyou

تاريخ عضويت: بهمن ۱۳۹۲
تشكرها: 1
0 تشكر در 0 پست
پيش فرض استفاده از pso در شبکه عصبی

سلام
من کمی با مفهوم الگوریتم تجمعی ذرات مشکل دارم و درست نمی تونم اونو درک کنم ممنون می شم اگه منو کمک کنید. بر اساس این الگوریتم ما ذراتی را توی فضای نمونه به صورت تصادفی پخش می کنیم و برای یافتن بهترین هدف بر اساس موقعیت قبلی و شتاب و یک سری پارامتر دیگه تمام ذرات را به سمت نقطه مورد نظر سوق می دهیم. حالا مشکل من اینجاست که چطوری می تونیم از الگوریتم برای آموزش شبکه عصبی استفاده کنیم. من برای نوشتن کد های شبکه عصبی و الگوریتم تجمعی مشکلی ندارم ولی نموتنم ارتباط بین این دو رو درک کنم.
با تشکر
mohammadyou آفلاين است   پاسخ با نقل قول

#ADS
نشان دهنده تبلیغات
تبليغگر

تاريخ عضويت: -
محل سكونت: -

نشان دهنده تبلیغات is online  
قديمي ۱۱-۲۵-۱۳۹۲, ۱۲:۴۸ بعد از ظهر   #2 (لینک دائم)
Moderator

آواتار babak_1234

تاريخ عضويت: شهريور ۱۳۸۸
محل سكونت: تهران
140 تشكر در 108 پست
My Mood: Khonsard
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله mohammadyou نمايش پست
سلام
من کمی با مفهوم الگوریتم تجمعی ذرات مشکل دارم و درست نمی تونم اونو درک کنم ممنون می شم اگه منو کمک کنید. بر اساس این الگوریتم ما ذراتی را توی فضای نمونه به صورت تصادفی پخش می کنیم و برای یافتن بهترین هدف بر اساس موقعیت قبلی و شتاب و یک سری پارامتر دیگه تمام ذرات را به سمت نقطه مورد نظر سوق می دهیم. حالا مشکل من اینجاست که چطوری می تونیم از الگوریتم برای آموزش شبکه عصبی استفاده کنیم. من برای نوشتن کد های شبکه عصبی و الگوریتم تجمعی مشکلی ندارم ولی نموتنم ارتباط بین این دو رو درک کنم.
با تشکر
سلام دوست من

شما باید آموزش شکه عصبی رو به صورت یک مسئله بهینه سازی مدل کنید و با استفاده از الگوریتم PSO حلش کنید.

به طور مثال فرض کنید هدف از آموزش شبکه عصبی فقط پیدا کردن وزن ها میباشد و ساختار شبکه شما ثابت هست.
در این صورت ذرات شما به صورت مجموعه ای از وزن ها تعریف میشوند. در این حالت شما n بردار وزنی دارید و باید برداری را بدست بیاوید که بهترین مقدار برازش را داشته باشد یا به عبارت دیگر global best باشد.

البته این یکی از ساده ترین حالات هستش و ما فقط به دنبال پیدا کردن بردار وزنی هستیم که به طور مثال حداقل MSE را داشته باشد.

موفق باشی.
babak_1234 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
از babak_1234 تشكر كرده است:
gholtegh (۰۸-۹-۱۳۹۴)
قديمي ۱۱-۲۶-۱۳۹۲, ۱۰:۴۸ قبل از ظهر   #3 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار mohammadyou

0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

ممنون بابک عزیر از پاسخی که دادی .
توی شبکه مقدار وزن ها می بایست طوری تعیین شود که خروجی شبکه به سمت تابع هدف همگرا شود و مثلا ما از روش مربع خطا مقدار این وزن ها را طوری تغییر می دادیم که در کل شبکه به تابع مورد نظر نزدیک شود حالا مشکل من هم همین جاست مگه قرار نیست کل شبکه به مقدار مورد نظر برسه پس چرا ما ( اگه قرار باشه ذرات رو به عنوان بردار وزنمون در نظر بگیریم ) این وزن ها رو به سمت نقطه مورد نظر میل می دیم که حتی به نظر من کل شبکه دیگه به نقطه مورد نظر همگرا نمی شه . ممنون می شم اگه منو در این مورد راهنمایی کنی.
قديمي ۱۱-۲۶-۱۳۹۲, ۱۱:۵۶ قبل از ظهر   #4 (لینک دائم)
Moderator

آواتار babak_1234

140 تشكر در 108 پست
پيش فرض

نقل قول:
ممنون بابک عزیر از پاسخی که دادی .
توی شبکه مقدار وزن ها می بایست طوری تعیین شود که خروجی شبکه به سمت تابع هدف همگرا شود و مثلا ما از روش مربع خطا مقدار این وزن ها را طوری تغییر می دادیم که در کل شبکه به تابع مورد نظر نزدیک شود حالا مشکل من هم همین جاست مگه قرار نیست کل شبکه به مقدار مورد نظر برسه پس چرا ما ( اگه قرار باشه ذرات رو به عنوان بردار وزنمون در نظر بگیریم ) این وزن ها رو به سمت نقطه مورد نظر میل می دیم که حتی به نظر من کل شبکه دیگه به نقطه مورد نظر همگرا نمی شه . ممنون می شم اگه منو در این مورد راهنمایی کنی.
برای این مورد همونطور که خودت گفتی از تابع مربع میانگین خطا به عنوان تابع برازش استفاده میشه. ذرات شما به سمتی همگرا میشه که این تابع حداقل بشه. بنابراین میزان خوب بودن ذرات توسط این تابع مشخص میشه. شما باید مقدار mse رو با توجه به وزن های ذرات بدست بیارید و ذره ای جواب شما هستش که میزان mse کمتری داشته باشه.
این روال تا زمان اتمام فرایند آموزش ادامه داره. با این سیستم شما به صورت تکاملی به وزن هایی میرسید که حداقل مقدار mse رو داشته باشه.

موفق باشی
از babak_1234 تشكر كرده است:
mohammadyou (۱۱-۲۶-۱۳۹۲)
قديمي ۱۱-۲۶-۱۳۹۲, ۰۱:۰۳ بعد از ظهر   #5 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار mohammadyou

0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

ممنون از لطفتون
می شه لطف کنید بگید که بهترین مکان رو برای ذراتم چطوری انتخاب کنم.
به عنوان مثال من یک شبکه mlp طراحی می کنم که 3 لایه هستش. لایه ورودی 2 نورن لایه میانی 3 و خروجی یک نورن داره حالا من می خوام تابع سینوسی رو دنبال کنم. شما می فرمایید من وزن های رو بر اساس ذرات در الگوریتم تجمع ذرات در نظر بگیرم حالا بیام خطای خروجی رو بر روی ذرات اعمال کنیم. اگه تا اینجا درست گفتم پس حالا من چطوری می تونم بهترین موقعیت تجربه شده یک ذره را بدست بیارم .
اگه جواب این هستش که در هر مرحله ای که خطا به حداقل رسید این موقعیت همزمان برای تمام ذرات بهترین موقعیت هستش حالا با این فرض بهترین موقعیت یک ذره رو من چطوری اعمال کنم (با توجه به رابطه، شتاب متاثر از اینرسی ذره + بهترین موقعیت دیده شده ذره + بهترین موقعیت بدست آمده در کل ذرات می باشد )
ممنون می شم اگه رفرنسی از یک کد ساده نوشته شده دارید به من بدید.
قديمي ۱۱-۲۶-۱۳۹۲, ۰۷:۴۱ بعد از ظهر   #6 (لینک دائم)
Moderator

آواتار babak_1234

140 تشكر در 108 پست
پيش فرض

نقل قول:
ممنون از لطفتون
می شه لطف کنید بگید که بهترین مکان رو برای ذراتم چطوری انتخاب کنم.
به عنوان مثال من یک شبکه mlp طراحی می کنم که 3 لایه هستش. لایه ورودی 2 نورن لایه میانی 3 و خروجی یک نورن داره حالا من می خوام تابع سینوسی رو دنبال کنم. شما می فرمایید من وزن های رو بر اساس ذرات در الگوریتم تجمع ذرات در نظر بگیرم حالا بیام خطای خروجی رو بر روی ذرات اعمال کنیم. اگه تا اینجا درست گفتم پس حالا من چطوری می تونم بهترین موقعیت تجربه شده یک ذره را بدست بیارم .
اگه جواب این هستش که در هر مرحله ای که خطا به حداقل رسید این موقعیت همزمان برای تمام ذرات بهترین موقعیت هستش حالا با این فرض بهترین موقعیت یک ذره رو من چطوری اعمال کنم (با توجه به رابطه، شتاب متاثر از اینرسی ذره + بهترین موقعیت دیده شده ذره + بهترین موقعیت بدست آمده در کل ذرات می باشد )
ممنون می شم اگه رفرنسی از یک کد ساده نوشته شده دارید به من بدید.
سلام

همونطور که گفتی بهترین مکان برای ذرات شما جایی هستش که خطا به حداقل رسیده باشه. شما خودت بهتر از من بلد هستی

متاسفانه من کدی راجع به این موضوع ندارم. اما اگر جستجو کنی حتما بدست میاری

موفق باشی
قديمي ۱۱-۲۶-۱۳۹۲, ۰۸:۲۸ بعد از ظهر   #7 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار mohammadyou

0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله babak_1234 نمايش پست
همونطور که گفتی بهترین مکان برای ذرات شما جایی هستش که خطا به حداقل رسیده باشه.
خوب بهترین موقعیت توی کل ذرات رو بر چه مبنایی بدست بیارم؟
چون ما برای بدست آوردن شتاب می بایست 3 پارامتر رو در نظر می گرفتیم. مشکل من بدست آوردن 2 پارامتر بود (بهترین موقعیت ذره و بهترین موقعیت دیده شده در کل ذرات) فرض کردیم که بهتری مکان برای ذرات مکانی هست که خطا به حداقل برسه حالا پس ما فقط یک مشکل برای بدست آوردن پارامتر داریم اونم اینه که چه جوری می توان از بین این ذرات تعیین کنیم که کدام ذره دارای بهترین موقعیت هستش!!!!
در حالتی که تنها بخواهیم pso را پیاده سازی کنیم مشکلی نداریم چرا که قرار است تمام ذرات به سمت یک هدف سوق داده بشن برای همین بهترین موقعیت در کل ذرات بدست میاد و اون نقطه ای هستش که به موقعیت مورد نظر نزدیک تر باشه ولی زمانیکه ما شبکه عصبی رو ادغام می کنیم دیگه قرار نیست که ذرات به سمت هدف مورد نظر نزدیک بشند و می بایست که ذرات کمترین خطای خروجی رو به ما بدهند پس در این صورت نمی توانیم تعیین کنیم بهترین موقعیت برای کل ذرات کجا هستش. نمی دونم تونستم مشکلمو درست بیان بکنم یا نه ؟
ممنون
پاسخ

كاربران در حال ديدن تاپيک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهاي تاپيک
نحوه نمايش

قوانين ارسال