Artificial Intelligence - هوش مصنوعی  
انجمن را در گوگل محبوب کنيد :

بازگشت   Artificial Intelligence - هوش مصنوعی > داده کاوی > داده كاوی(Data mining)

تبليغات سايت
Iranian Association for the Advancement of Artificial Intelligence
ارسال تاپيک جديد  پاسخ

LinkBack ابزارهاي تاپيک نحوه نمايش
قديمي ۰۷-۲۷-۱۳۹۱, ۰۷:۲۷ بعد از ظهر   #31 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار sahra64

تاريخ عضويت: شهريور ۱۳۹۱
تشكرها: 7
0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

سلام مقاله جدیدتری در این زمینه دارید من خیلی علاقمند شدم نرم افزارهای دیگه ای هم برای کشف تقلب توی داده های مشتریان بانک وجود داره؟ ممکنه راهنمایی کنید. بنظرتون بهترین روش کشف پولشویی از بین الگوریتم های داده کاوی کدومه؟
sahra64 آفلاين است   پاسخ با نقل قول

#ADS
نشان دهنده تبلیغات
تبليغگر

تاريخ عضويت: -
محل سكونت: -

نشان دهنده تبلیغات is online  
قديمي ۰۱-۲۶-۱۳۹۲, ۰۹:۲۴ قبل از ظهر   #32 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار banihosseini

تاريخ عضويت: فروردين ۱۳۹۲
تشكرها: 0
0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله aminkop نمايش پست
سلام
ابتدا عذرخواهی بابت اینکه چند وقتی بود که نبودم و پیامتون را ندیدم.
بجاش سعی می کنم با یک راهکار عملی سریع و ساده سعی کنم یک دید مختصر نسبتا جالب پیدا کنین.

ابتدا یک توصیه تجربی برای پیش پردازش داده هاتون معمولا هر ویژگی که دارای اعداد یک بار تکرار شدنی است دور ریختنی است (مانند شماره پرسنلی, اعداد ترتیبی برای id, کد های تکرار نشدنی و ...) البته اگه این کار را هم انجام ندهید بعدا می توانید موارد بی اثر یا کم اثر را تشخیص دهید.

اگه مورد مطالعه شده خاصی مد نظرتون هست که بگید مرحله به مرحله جلو ببریمش (که صحیح تر هم این است که موارد مطالعه و عملی شده ای در حداقل یک مقاله را بررسی کرده باشید) اگر نه که مثلا برای شروع می توانید با پیدا کردن موارد outlier dtection یک تستی بکنی معمولا از روش های کلاسترینگ استفاده می کنن.

یک شروع عملی ساده:
0. ابتدا ویژگی های شاخصی که معمولا می تواند شامل تعداد تراکنش های حسابها و موارد منحصرا مالی را جدا کنید (این موارد بنظر می رسه می تونن یک الگوی خوبی برای رفتارهای خاص مالی هستند را نمایش بدهند.)
1. حالا شما برای شروع داده هاتون را (پس از تبدیل به فرمت CSV یا arff) وارد نرم افزار weka می کنین.
2. از preprocess فیل-تر RemoveUseless را انتخاب می کنی و Apply.
3. از Cluster مثلا الگوریتم DBScan را انتخاب می کنید.
--> نتیجه بدست آمده شامل چند مورد بدون خوشه است که این موارد مشکوک به وضعیت های غیر عادی از جمله کلاهبرداری می توانند باشند.(حالا اگر داده هاتون شامل ویژگی هایی که وجه تمایز یک کلاهبردار است یا اصلا مطمئن نیستید که کلاهبرداری انجام شده می تونید این موارد را زیر ذره بین ببرید که معمولا نشاندهنده یکسری حساب های با رفتار خاص است)

حتما از این نوع پیش بردن مساله تعجب کرده اید خوب هدفم این بود که ترس شما برای انجام یک پروسه اینجوری بریزه. حالا شما در مرحله بعد می خواهید ویژگی های حرفه ای تری انتخاب کنید که واقعا کلاهبردارها مشخص بشن یا مسائلی را مانند طبقه بندی مشتریان از نظر رفتار مالی و این قبیل مسائل پیش ببرید که پس از کمی مطالعات جهت دار که انجام می دهید و سوال براتون پیش میاد می توانیم بررسی کنیم و جلو ببریم.

موفق باشید

با سلام
دوستان پروژه من نيز در اين زمينه است data mining در حوزه بانكداري الكترونيك اگه از دوستان مقاله يا pdf دارند ممنون ميشم در اختيار من بذارند
با تشكر
banihosseini آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي ۰۹-۳-۱۳۹۲, ۱۲:۰۷ بعد از ظهر   #33 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار kargaranfatima

تاريخ عضويت: آذر ۱۳۹۲
0 تشكر در 0 پست
پيش فرض سلام به همه

موضوع منم داده کاوی هست و نرم افزار کلمنتاین
کسی هست که فایلی آموزشی از این نرم افزار داشته باشه که برای منم بفرسته تا بتونم با نرم افزار آشنا بشم
ممنون میشم کمکم کنین
kargaranfatima آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي ۱۰-۲۱-۱۳۹۲, ۰۷:۰۳ بعد از ظهر   #34 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار s_mojtabahossini

تاريخ عضويت: مهر ۱۳۹۲
تشكرها: 2
2 تشكر در 2 پست
پيش فرض

با سلام به همه دوستان
آیا برای داده کاوی در حوزه بانکی، به داده واقعی دسترسی دارید؟ چن سال پیش که من تو این زمینه کار می کردم که هیچ بانکی حاضر به همکاری نشد و هیچ داده ای در اختیار من قرار نداند.

منتظر جواب دوستان هستم
s_mojtabahossini آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي ۰۷-۲۱-۱۳۹۳, ۰۱:۳۶ بعد از ظهر   #35 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار datamining2014

تاريخ عضويت: مهر ۱۳۹۳
تشكرها: 1
0 تشكر در 0 پست
پيش فرض

آیا ترجمه ی مقاله ی Dr.Madan Lal Bhasin, "Data Mining:A Competitive Tool in the Banking and Retail Industries",The Chartered Accountant October ,2006
را دارید؟
این مقاله را مطالعه کردم و بعضی از سوالاتی که در ذهن داشتم را حل کرد اما ترجمه ی فارسی اش را می خواهم داشته باشم.
datamining2014 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي ۰۸-۱۲-۱۳۹۳, ۰۱:۵۲ بعد از ظهر   #36 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار tanri

تاريخ عضويت: آبان ۱۳۹۳
تشكرها: 1
0 تشكر در 0 پست
My Mood: Ghafelgir
پيش فرض

سلام دوستان
از اینکه این سایت را پیدا کردم بی نهایت خوشحالم
دوستان خیلی ضروری به کمکتون نیاز دارم, کمکم میکنید؟
موضوع پایان نامه من در مورد داده کاوی در صنعت بیمه است البته خودم هم نماینده بیمه هستم ولی زیاد با داده کاوی آشنا نیستم یعنی میخوام تازه آشنا بشم و استادمون برای اینکه این آشنایی را بهم بده لطف کرده و یک موردبرام داده تا روش کار کنم بدون اینکه هیچ راهنمایی بهم بکنه.
با اجازه تون من موضوع را مطرح میکنم میدونم تنهام نمیذارید
ما بودجه اختصاص یافته به حدود 6600مرکز بهداشتی را در سال 92 و شش ماهه اول سال 93 را داریم و حالا میخوایم برای سال 94 بودجه را پیش بینی کنیم!!!!!
لازم به توضیح که داده های شش ماهه اول 93 را برای شش ماهه دوم هم در نظر میگیریم
tanri آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي ۰۹-۷-۱۳۹۳, ۱۲:۵۰ قبل از ظهر   #37 (لینک دائم)
عضو جدید

آواتار sama_ai

تاريخ عضويت: مهر ۱۳۹۲
محل سكونت: Iran
3 تشكر در 2 پست
پيش فرض

به‌کارگيری الگوريتم‌های درخت تصميم‌گيری جهت کشف رفتارهای مشکوک در بانکداری اينترنتی - پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات
http://jipm.irandoc.ac.ir/browse.php...a&sid=1&ftxt=1
sama_ai آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

كاربران در حال ديدن تاپيک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهاي تاپيک
نحوه نمايش

قوانين ارسال